یادگیری کنکور و مطالعه اصولی

یادگیری در کنکور با رعایت نکات زیر به شما کمک خواهد کرد که مطالعه بهتری داشته باشد

زمانی که قصد امر جدی چون درس‌خواندن را دارید خود را در فضای جدی قرار دهید. تلویزیون، موسیقی تند را خاموش کنید و پشت میز و بدون دراز کشیدن و متمرکز شروع به خواندن کنید.

عود و جریان هوای آزاد را فراموش نکنید، با خوردن و آشامیدن حین خواندن تمرکزتان را چندپاره نکنید در زمان استراحت به تغذیه مفید بپردازید.

زمانی که مفاهیم و مطالب دشوار برخورد می‌کنید اصرار نداشته نداشته باشید در همان زمان امر یادگیری تکمیل شود در نظر داشته باشید یادگیری یک فرآیند است. مطالب دشوار را یک بار دقیق بخوانید، رها کنید سپس بدون نگرانی با دسته‌بندی مطالب یادگیری را تکمیل کنید. زیر عناوین، کلمات و اسامی که به هر علت از فهم آن در زمان خواندن درمانده‌اید، خط بکشید و در فرصت مناسب جست و جو کنید.

اگر تخیلتان شما را با گل های قالی به دنیای دیگر می‌برد، بلند بلند درس بخوانید و آنچه را می‌خوانید تصور کنید این امر میزان یادگیری و بهره‌وری شما را افزایش می‌دهد.

دوستی با رنگ‌ها  را در کنکور به یاد داشته باشید. مطالب مهم، پرتکرار را با رنگ مشخص علامت‌گذاری کنید و مطالبی که نیاز به مرور و بازخوانی مجدد دارند را با رنگ دیگر علامت‌دار کنید.

ابیات، نکاتی که فراتر از متن موجب ذوق شما شد را زمزمه کنید، یادداشت کنید و در مکالمات با دیگران از آن استفاده کنید این امر بطور روانی به شما اطمینان می‌دهد زمانی که صرف مطالعه کردید رضایت‌بخش و پرثمر است.

خلاصه‌نویسی برای افرادی توصیه می‌شود که در روند خوانش متن سرعت مناسب دارند و این کار موجب اتلاف وقتشان نمی‌شود. خلاصه نویسی یعنی یادآوری مطالب مهم آن درس یا فصل که امکان رجوع به آن به راحتی ممکن باشد.

نکات بالا تضمین مطالعه درست نیست بلکه به شما به عنوان دانش‌آموز این امکان را می‌دهد دقیق‌تر مطالعه کنید اجرای این نکات در هر شخص متفاوت است امیدواریم با خواندن این مطلب شیوه مطالعه خاص خود را هر چه زودتر بیابید.
منبع : انتشارات مشاوران آموزش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن