درس خواندن در ماه رمضان

چگونه در ماه رمضان درس بخوانیم و روزه بگیریم

روش مطالعه و درس خواندن در ماه مبارک رمضان با توجه به فرارسیان مبارک رمضان و همزمان بودن آن با فصل گرما و همچنین نزدیک شدن به برگزاری کنکور سراسری یکی از سوالاتی است که برای داوطلبان مطرح می شود.

در ابتدا پایان به این نکته توجه داشته باشید که در این ایام اگر روزه دار هستید و می خواهید درس بخوانید باید به خوبی مراقب تغذیه و سلامت خود باشید. به ویژه با نوشیدن آب کافی در فاصله سحر و افطار، اکسیژن کافی و لازم برای سلول های بدن را دوباره تامین کنید.

برنامه مطالعاتی پیشنهادی برای درس خواندن در ماه رمضان را در ادامه ببینید:

درس خواندن در ماه رمضان
درس خواندن در ماه رمضان

? برنامه‌ی مطالعاتی در ماه رمضان

? باتوجه به برنامه دو آزمون پیش رو در ماه رمضان و برای مطالعه بهتر در این ماه، در صورتی که توفیق روزه‌داری دارید، نیازست که واحدهای مطالعاتی شما از نظر ساعت آغاز و پایان تغییراتی داشته ‌باشد.

۱) در صورتیکه توفیق روزه‌داری ندارید مطابق ساعت‌های نوشته‌شده در برنامه به مطالعه بپردازید.

اگر روزه دار نیستید و میخواهید برنامه ریزی ویژه تعطیلات کرونا را داشته باشید، این مطلب را ببینید» برنامه ریزی درسی برای تعطیلات ایام کرونا

۲) در صورتی که روزه‌دار هستید و می‌توانید طبق ساعت‌های نوشته شده در برنامه مطالعه کنید، بهتر است به همان ساعت‌ها پایبند باشید.

۳) در صورتیکه روزه‌دار هستید و نمی‌توانید طبق برنامه مطالعه کنید، مطابق واحدهای مطالعاتی زیر درس خواندن در ماه رمضان را پیشببرید و به مطالعه بپردازید.

✅ دانش‌آموزان دهم و یازدهم

واحد ۱: از ۸ تا ۹:۳۰
واحد ۲: از ۹:۴۵ تا ۱۱:۱۵
واحد ۳: از ۱۱:۳۰ تا ۱۳

واحد 4: از ۱۵:۱۵ تا ۱۶:۳۰
واحد 5: از ۲۱:۳۰ تا ۲۳

زنگ چهارم مطالعه را می تودانید اختیاری مطالعه کنید.

? داوطلبان کنکور

5 واحد اول مطالعاتی که به نوعی باید اجرا کنید:

واحد ۱: از ۵ تا ۶:۱۵  / واحد ۲: از ۶:۳۰ تا ۷:۴۵ / واحد ۳: از ۸ تا ۹:۳۰ / واحد ۴: از ۹:۴۵ تا ۱۱:۱۵ / واحد ۵: از ۱۱:۳۰ تا ۱۳

دو واحد مطالعاتی بعدی که اختیاری است:

واحد ۶: از ۱۳:۳۰ تا ۱۴:۴۵ / واحد ۷: از ۱۵:۱۵ تا ۱۶:۳۰

و واحد آخر مطالعاتی که اجرا کنید» واحد ۸: از ۲۱:۳۰ تا ۲۳

درس خواندن در ماه رمضان
درس خواندن در ماه رمضان

بهترین ساعت مطالعه در ماه رمضان

باتوجه به اینکه کارکرد ذهن در ساعت های اولین روز بهتر است و از طرفی احسااس گرسنگی کمتری دارید می توانید مطالعه را از ساعت های اولیه صبح یعنی حدودا ۵ صبح و کمی بعد از تمام شدن سحری و خواندن نماز صبح شروع کنید.

در این صورت می توانید حدودا 5-6 ساعت مطالعه مفید داشته باشید و در ساعت های قبل افطار که راندمان مطالعاتی ضعیف تری دارید و یا احساس خستگی می کنید، استراحت کنید.

بهترین ساعت خواب در ماه رمضان

یکی از مسائل مهم دیگر برای داوطلبان کنکور و دانش آموزان در ماه رمضان، تنظیم ساعت خواب و بیداری است.

سعی کنید با این برنامه پیش بروید: بعد از مطالعه سحری، خواب و استراحتی کافی داشته باشید؛ اما اصلا تمام روز را به خواب اختصاص ندهید.

تنظیم و بازگشت به ساعت خواب – بیداری قبل از ماه رمضان، دشوار خواهد شد اگر مقدار خواب شما در این ایام بیشتر از اندازه شود، بازگشتن به وضعیت مطلوب سخت خواهد شد.

بنابراین توصیه میکنم برای بازدهی بهتر درس خواندن در روزهای بعد از ماه رمضان بیشتر از 2ساعت خواب وسط روز در این ماه نداشته باشید.

 

منبع: پیک سنجش و گزینه دو
انتشارات مشاوران آموزش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن