مراحل قبولی دانشگاه فرهنگیان

مراحل قبولی دانشگاه فرهنگیان

مراحل لازم برای قبول شدن در دانشگاه فرهنگیان / دبیری / تربیت معلم که باید طی کنید، به این ترتیب است: ثبت نام و شرکت در کنکور، مُجاز شدن به انتخاب رشته، انتخاب رشته کردن، مرحله اول قبولی، گزینش و قبولی نهایی.

دانشگاه فرهنگیان
دانشگاه فرهنگیان در یک نگاه

مراحل قبولی دانشگاه فرهنگیان

هر کدام از این مراحل قبولی که گفته شده را به صورت جدا و کامل توضیح داده ام که بخوانید.

1) ثبت نام و شرکت در کنکور

قطعا اگر مدرک دیپلم-پیش دانشگاهی-دواردهم نداشته باشید نمی توانید در کنکور ثبت نام و شرکت کنید.

معیارهای علمی و عددی دانشگاه فرهنگیان
معیارهای علمی و عددی دانشگاه فرهنگیان

2) مجاز شدن برای انتخاب رشته

پس از شرکت در کنکور، باید شرایط لازم مجاز شدن برای انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان را کسب کنید. این شرایط عبارتند از کسب حداقل تراز 6500 با معدل دیپلم 14. این موارد جزء دومین مرحله از مراحل قبولی دانشگاه فرهنگیان است.

البته هرچقدر از این تراز و معدل بهتر باشید، شانس قبولی بیشتری دارید.

البته اگر می خواهید بهتر و دقیق تر بدانید که چطور برای دانشگاه فرهنگیان درس بخوانید که جزء دعوت شدگان به مصاحبه قرار بگیرید، حتما این مطلب را بخوانید: قبول شدن در دانشگاه فرهنگیان

3) انتخاب رشته

بعد از اعلام کارنامه درصدها، در صورت مجاز شدن باید انتخاب رشته کنید. تعداد انتخاب هایی که می توانید برای تمام رشته ها داشته باشید، 150 مورد است. از بین این تعداد انتخاب، با توجه به رشته های اعلام شده در سهمیه بومی شما، می توانید کدرشته وارد کنید.

انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان
انتخاب رشته برای دانشگاه فرهنگیان

4) مرحله اول قبولی

چهارمین مرحله از مراحل قبولی دانشگاه فرهنگیان: اعلام نتایج اولیه است: اعلام نتایج اولیه و دعوت شدگان به مصاحبه علمی و معاینات پزشکی!

معمولا نتایج انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان زودتر از دیگر دانشگاه ها اعلام می شود. چون نیاز به طی کردن مراحل بیشتری نسبت به سایر دانشگاه ها دارد. چنانچه تراز، رتبه و معدل بهتری نسبت به دیگر داوطلبان داشته باشید، مرحله اول قبول شده و از شما برای سه کار دعوت می شود:
تحویل مدارک لازم. مصاحبه علمی و روانشناسی. انجام معاینات پزشکی.

در اکثر استان ها، هر سه کار در یک روز انجام می شود. یعنی با تحویل مدارک شناسایی،دیپلم، و کارنامه و ریزنمرات مدرسه، گواهی لازم برای داشتن سهمیه خاص و …. تشکیل پرونده می دهید.

بعد از تشکیل پرونده برای مصاحبه می روید که حتما درباره آن کاملا توضیح خواهم داد. اکثرا همان روز هم از شما معاینات پزشکی برای تایید سلامت جسمی و روانی انجام می شود.

??? بیشتر بخوانید: شرایط قبولی دانشگاه فرهنگیان

شرایط قبولی دانشگاه فرهنگیان
شرایط قبول شدن در دانشگاه فرهنگیان و دبیری

5) مرحله دوم قبولی- قبولی نهایی

در مرحله قبلی، دو یا سه برابر ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان را دعوت می کنند. یعنی اگر شهر شما سه نفر ظرفیت اعلام کرده است، شش یا نه نفر را برای مصاحبه دعوت می کنند تا بهترین ها را انتخاب کنند.

مرحله پنجم از  مراحل قبولی دانشگاه فرهنگیان این است که همان 3 نفری که انتخاب می شوند، به اداره مرکزی و هسته گزینش آموزش و پرورش معرفی می شوند.

هسته گزینش اداره آموزش و پرورش جائیست که تایید صلاحیت رفتاری- عقیدتی شما را بررسی و اعلام می کند. در روز و زمان مشخصی از شما خواسته می شود آنجا بروید تا مصاحبه عقیدتی- فکری شوید.

البته این کار تنها براساس مصاحبه حضوری گزینش نیست. بلکه برمبنای تحقیقات محلی و پرس و جو از محل زندگی شما هم می باشد.

قبولی نهایی

در آخرین مرحله از مراحل قبولی دانشگاه فرهنگیان کسانی که مورد تایید باشند، با نامه هسته گزینش به اداره کل آموزش و پرورش معرفی شده و می توانند به عنوان معلم یا دانشجومعلم شروع به کار کنند. یعنی شما دیگر قبول شدید و مبارکتان باد.

تکمیل ظرفیت

ممکن است تعداد داوطلبانی که در سهمیه هر استان یا شهر اعلام می شوند، تکمیل نشود. در این شرایط تکمیل ظرفیت اعلام می شود. مثل آنچه در سال 98 اتفاق افتاد و در 6 استان کشور، مهلت تکمیل ظرفیت اعلام شد. جزئیات را می توانید اینجا بخوانید: تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان.

✅بیشتر بخوانید

توضیحات بیشتر از روش درس خواندن برای قبولی دانشگاه فرهنگیان: قبول شدن در دانشگاه فرهنگیان 

 

موفق باشید و بمانید. معلم مشاور. رستم جو

1 دیدگاه دربارهٔ «مراحل قبولی دانشگاه فرهنگیان»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن