شغل های رشته انسانی

شغل های رشته انسانی مدیریت

یکی دیگر از شغل های علوم انسانی که جزو مشاغل پرطرفدار در رشته انسانی مدیریت است. در این نوشته، به معرفی آن و زمینه های شغلی می پردازیم.

مدیریت که مجموعه کلی از چند رشته هست، رشته پرطرفدار دیگه علوم انسانی هستش. این رشته گرایش هایی داره:

مدیریت صنعتی، مدیریت جهانگردی، مدیریت دولتی، مدیریت بازرگانی و مالی، مدیریت اجرایی و شهری، مدیریت تکنولوژی و فناوری اطلاعات. MBA

البته این ها اکثرا گرایش مدیریت توی مقطع فوق لیسانس هستن. توی لیسانس سه تا گرایش داره: بازرگانی، صنعتی، دولتی.

شغل های رشته انسانی مدیریت

شاید تصور یا شنیده‌ای که از این رشته هست، پشت میز نشستن و اداره کردن یه مجموعه باشه. برای همین لازمه کمی شفاف سازی کنیم در این‌باره:

با این رشته میشه کارهای بزرگ، زیاد و مهمی انجام داد. مثل این ها:

  • بیکاری؛ دلایلش، راه حل و نحوه مدیریتش.
  • مشکلات بزرگی که توی اقتصاد پیش میاد مثل سوءاستفاده‌ مالی، اختلاس، رانت و فساد اداری را بررسی، ریشه یابی و البته مدیریت و درمان کرد.
  • یا توی اندازه کوچکتر اگه مدیریت بشه، کارهایی مثل مدیریت رفتاری و اداری کارمندهای یه اداره، مشکلاتشون و کیفیت کاری که انجام میدن و . . .
  • چطور از امکاناتی که توی یه مجموعه هست، بیشترین و بهترین استفاده بشه

و . . .

درس‌های دانشگاهی

  • دروس عمومی گرایشهای مختلف

اصول‌ حسابداری‌، ریاضیات‌ و کاربرد آن‌ در مدیریت‌، آمار و کاربرد آن‌ در مدیریت‌، کامپیوتر و کاربرد آن‌ در مدیریت‌، اقتصاد خرد، اقتصاد کلان‌، روش‌ تحقیق‌ در مدیریت‌، مبانی‌ سازمان‌ و مدیریت‌، تحقیق‌ در عملیات‌، مدیریت‌ رفتار سازمانی‌، مدیریت‌ منابع‌ انسانی‌، حقوق‌ اساسی‌، مبانی‌ مدیریت‌ اسلامی‌، سیستم‌های‌ اطلاعاتی‌ در مدیریت‌.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ مدیریت‌ دولتی‌:

روانشناسی‌ سیاسی‌، جامعه‌شناسی‌سازمان‌ها، توسعه‌ اقتصادی‌ و برنامه‌ریزی‌، مدیریت‌ تحول‌ سازمانی‌، حسابداری‌ دولتی‌، مالیه‌ عمومی‌ و تنظیم‌ خط‌مشی‌ مالی‌، فراگرد تنظیم‌ و کنترل‌ بودجه‌، مدیریت‌ سازمان‌های‌ محلی‌ و شهرداری‌ها، مبانی‌ مدیریت‌ دولتی‌، مدیریت‌ تطبیقی‌ ، مدیریت‌ توسعه‌، مدیریت‌ تعاونی‌ها، تصمیم‌گیری‌ و تعیین‌ خط‌مشی‌، سیر اندیشه‌های‌ سیاسی‌ و تحول‌ نهادهای‌ اداری‌، مباحث‌ ویژه‌ مدیریت‌ دولتی‌، حقوق‌ اداری‌، سازماندهی‌ و اصلاح‌ تشکیلات‌ و روش‌ها، روابط‌ کار در سازمان‌.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ مدیریت‌ صنعتی‌:

مدیریت‌ مالی‌، روانشناسی‌ صنعتی‌، حسابداری‌ صنعتی‌، بازاریابی‌ و مدیریت‌ بازار ، کنترل‌ کیفیت‌ آماری‌، سیستم‌های‌ خرید و انبارداری‌ و توزیع‌، تحقیق‌ در عملیات‌، کنترل‌ پروژه‌ ، طرح‌ریزی‌ و تعمیرات‌ و نگهداری‌، کارسنجی‌ و روش‌سنجی‌، مدیریت‌ کارخانه‌، حفاظت‌ صنعتی‌، بررسی‌ اقتصادی‌ طرح‌های‌ صنعتی‌، روابط‌ صنعتی‌، فنون‌ تجزیه‌ و تحلیل‌ و طراحی‌ سیستم‌، بازاریابی‌ بین‌المللی‌، بهره‌وری‌ و تجزیه‌ و تحلیل‌ آن‌ در سازمان‌، پروژه‌.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ مدیریت‌ بازرگانی:

مدیریت‌ استراتژیک‌ ، حقوق‌ بازرگانی‌، حسابرسی‌، مدیریت‌ تولید، مدیریت‌ مالی‌، توسعه‌ اقتصادی‌ و برنامه‌ریزی‌ ، روانشناسی‌ کار، حسابداری‌ صنعتی‌، بازاریابی‌ و مدیریت‌ بازار، تجزیه‌ و تحلیل‌ و طراحی‌ سیستم‌، سازمان‌های‌ پولی‌ و مالی‌ بین‌المللی‌ ، بازرگانی‌ بین‌المللی‌ ، بازاریابی‌ بین‌الملل‌، پول‌ و ارز و بانکداری‌، سیاست‌ پولی‌ و مالی‌، سیستم‌های‌ خرید و انبارداری‌ توزیع‌، حقوق‌ بازرگانی‌ بین‌الملل‌، تحقیقات‌ بازاریابی‌، روابط‌ صنعتی‌، سمینار در مسایل‌ مالی‌، سمینار در مسایل‌ بازاریابی‌، بهره‌وری‌ و تجزیه‌ و تحلیل‌ آن‌ در سازمان‌.

شغل های رشته انسانی حقوق
شغل های رشته انسانی حقوق

بیشتر بدانید

  1. معرفی رشته حقوق: شغل های رشته انسانی حقوق
  2. معرفی رشته روانشناسی: شغل های رشته انسانی روانشناسی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن