چگونه شب امتحان درس بخوانیم؟

شب امتحان یکی از حساس ترین شرایطی است که درس خواندن در آن می تواند هم به ضرر شما باشد و هم به نفع شما. باید روش درست درس خواندن در شب امتحان را بدانید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید.

1) زود شروع نکنید.

شاید جزء گروهی باشید که کارهای نکرده زیادی برای امتحان دارید. حالا می خواهید شب امتحان تمام آن ها را انجام بدهید. نیابد عجله کنید، زود شروع نکنید به درس خواندن. باید فهرستی تهیه کنید از مطالب، موضوعات و درس های مهم کتابی که می خواهید فردا امتحان بدهید. در این مطلب بیشتر درباره روش تهیه این فهرست توضیح داده شده است: روش درس خواندن برای امتحان

2) برنامه ریزی دقیق داشته باشید.

شاید کاری که در مرحله اول به شما گفتم، کمتر از نیمساعت وقت بخواهد. اما تاثیری که در نتیجه و نمره شما خواهد داشت باورنکردنی است. البته باید مطلب روش درس خواندن برای امتحان را بخوانید تا جزئیات بیشتری را بدانید.
برای کارهایی که می خواهید انجام دهید باید برنامه ریزی دقیق، منظم و مشخص داشته باشید. منظورم از برنامه ریزی دقیق این طور است که کارها را به ترتیب اولویت و مهم بودن، به ترتیب میزان تاثیری که در نمره گرفتن دارد فهرست کنید. سپس برای هر کدام فهرست زمانی مشخص کنید. تا بدانید چقدر زمان دارید؟

3) به برنامه پایبند باشید.

بدترین کاری که اکثر دانش آموزان برای درس خواندن در شب امتحان انجام می دهند، شاخه به شاخه نپَّرید. یعنی نباید وسط خواندن نمونه سوالات، کار را نیمه رها کنید و خواندن جزوه استادتان را شروع کنید. مطمئن باشید اگر درست اولویت بندی کنید و برنامه اجرایی آن را تنظیم کنید، با توجه به زمانی که در اختیار دارید، بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

روش مطالعه شب امتحان
4) راز موفقیت شب امتحان: آرامش و درست خواندن.

درس خواندن شب امتحان، یک راز بیشتر ندارد؛ آن هم اینکه در درجه اول آرامش خود را در تمام امشب حفظ کنید و دوم اینکه بدانید چکار می کنید.
داشتن آرامش و دانستن کارهای لازم برای درس خواندن در شب امتحان، بسیار جدی تر از آن است که فکرش را می کنید.

5) یکساعت برنامه ریزی بهتر از 10 ساعت درس خواندن!

شاید تمام کارهایی که لازم است قبل از شروع به درس خواندن انجام دهید، یکساعت وقت نیاز داشته باشد. اما تاثیری که از این یکساعت برنامه ریزی برای خودتان به دست می آورید، بسیار بیشتر از چند ساعت مطالعه بدون برنامه ریزی مشخص است. برای همین است که در آغاز مطلب گفتم: درس خواند در شب امتحان می تواند هم به نفع شما باشد و هم به ضررتان.

حتما متناسب با امتحان های برگزار نشده و نیاز آموزشی خود، از جزوه های فاز امتحان استفاده کنید:

نمونه سوالات امتحانی پایه دوازدهم!

نمونه سوالات امتحانی پایه یازدهم!

نمونه سوالات امتحانی پایه دهم!
منبع :‌ انتشارات مشاوران آموزش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن