زمان برگزاری کنکور ۹۹

زمان برگزاری کنکور ۹۹ چه سرنوشتی پیدا کرد ؟

در این نوشته تحلیل زمان برگزاری کنکور ۹۹ سراسری دانشگاها ها را می خوانید که حتما در تصمیم گیری و برنامه ریزی شما مفید و موثر خواهد بود.

اگر نیاز به دنبال کردن اخبار برگزار شدن کنکور سراسری 99 دارید؛ این مطلب را بخوانید: تاریخ دقیق برگزاری کنکور سراسری 99 چه روزی شد؟

اما حتما این تحلیل را از دست ندهید.

واقعیتی که فراموش شده است

این را می دانیم که منابع طرح سوالات کنکور، از کتاب های پایه دهم+یازدهم+دوازدهم است. پایه دهم و یازدهم که گذشته است و تنها دو موضوع باقی می ماند:

1) مطالب باقی مانده از دروس نیمسال دوم دوازدهم.

2) برگزاری امتحانات نهایی هماهنگ کشوری.

زمان برگزاری کنکور ۹۹
زمان برگزاری کنکور ۹۹

به عقب برگردیم

همیشه طبق یک قانون نانوشته اصل بر این بوده که دبیران، آموزشگاه ها و مدارس درس ها و مطالب مهم را تا پایان اسفندماه و قبل از تعطیلات عید به پایان برسانند که داوطلبان کنکور در ایام طلایی تعطیلات عید نوروز به جمعبندی و مرور بپردازند. تا خوشان را قبل از نزدیک شدن زمان برگزاری کنکور ۹۹ آماده کنند.

به امروز بازگردیم

تعطیلات مدارس بخاطر شیوع کرونا از اوایل اسفند آغاز شد. یعنی چیزی حدود 20% مطالب نیمسال دوم دوازدهم یا کلاس های کنکوری و آموزشگاه باقی مانده است.

نظر سازمان سنجش کشور

حالا اظهار نظر رئیس سازمان سنجش کشور در رسانه ها روز 17فروردین 99 درباره زمان برگزاری کنکور ۹۹ بخوانید:

وی در پاسخ به این پرسش که محتوای آموزشی پایه دوازدهم به چه میزان در کنکور 99 تأثیر گذار است، بیان کرد:

آزمون کنکور از سه سال دوره متوسطه دوم است و قسمتی از سؤالات از پایه دوازدهم طرح می‌شود و دو قسمت آن از سال دهم و یازدهم است، وزن سؤالات پایه دوازدهم در کنکور تقریباً بالای 30 درصد است.

و در جایی دیگر گفتند که زمان برگزاری کنکور سراسری 99 وابسته به تقویم آموزشی کشور و برگزاری امتحانات نهایی است. سازمان سنجش از 3هفته بعد از امتحانات نهایی دوازدهم آمادگی برگزاری کنکور 99 سراسری را دارد.

بروزرسانی در 26 فروردین 99

رئیس سازمان سنجش: کنکور ۲۰ روز پس از پایان امتحانات نهایی متوسطه برگزار می شود

?ابراهیم خدایی در نشست ستاد نقشه جامع علمی گفت: در مورد آزمون سراسری طبق مصوبات، ۲۰ روز بعد از پایان امتحانات سال ششم متوسطه یعنی کلاس ۱۲ آزمون سراسری باید برگزار شود/مهر

زمان برگزاری کنکور ۹۹
زمان برگزاری کنکور ۹۹

این موارد را کنار هم بگذاریم

1) با توجه به اینکه 100%مطالب پایه دهم و یازدهم منبع کنکور 99 موضوعی حل شده است؛

2) از طرفی دیگر حداقل 70% و تا 80% مطالب پایه دوازدهم تدریس شده است؛

3) حداقل 60% و حداکثر 70% مطالب درسی پایه دوازدهم منبع کنکور است.

بنابراین موضوع مهم تر برای تعیین زمان برگزاری کنکور ۹۹، مشخص شدن زمان برگزاری امتحانات نهایی هماهنگ کشوری برای پایه دوازدهم است. که اگر حجم مطالب تدریس شده قبل از تعطیلات را بپذیریم و فعالیت رسانه تلویزیون برای آموزش حجم باقیمانده پایه دوازدهم را در نظر بگیریم؛ می شود امیدوار بود به اینکه داوطلبان کنکور 99 که دانش آموز و در حال تحصیلی هستند، نسبت به فارغ التحصیلان و پشت کنکوری ها فاصله زیاد آموزشی نداشته باشند.

اگرچه این فاصله و تفاوت سطح تسلط در مطالب تنها در 2% از کل منابع کنکور وجود دارد و می شود گفت داوطلبان جدی کنکور به هرحال از طریق تلویزیون یا منابع کمک آموزشی و مطالعه شخصی تا حد زیادی گلیم خود را از آب بیرون بکشند.

فرصتی که غنیمت است

البته این را فراموش نکنیم فرصت تعطیلات پیش آمده یک غنیمت برای مطالعه خودخوان درس های بی نیاز از مدرسه بود؛ درس هایی که دانش آموزان در حالت عادی مجبور به شرکت در کلاس آنها بودند. مانند دینی و سلامت و بهداشت و . . .

زمان برگزاری کنکور ۹۹
زمان برگزاری کنکور ۹۹

اخبار زمان برگزاری کنکور99

وزارت اموزش و پرورش

معاون سلامت و بهداشت اموزش و پرورش: مقدار مطالب تدریس شده کتاب ها:

? قبل از شیوع کرونا در کشور ۷۰ درصد محتوای آموزشی به دانش‌آموزان آموزش داده شده بود، البته  و اکنون بیش از۸۰درصد محتوا آموزش داده شده است و در برخی دروس این عدد به ۸۵ درصد می‌رسد؛

? در پایه دوازدهم نیز ۹۰ درصد محتواها آموزش داده شده است.

زمان برگزاری کنکور ۹۹
زمان برگزاری کنکور ۹۹

آقای حمیدی، معاون تربیت بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش اینطور گفتند:

?فعلاً ۸۵ درصد محتوای دروس آموزش داده شده است، و حتی اگر روند تعطیلی ادامه پیدا کرد، این آمادگی را داریم که سال تحصیلی را به اتمام برسانیم و امتحانات را برگزار کنیم و در نیمه اول شهریور، ۱۵ شهریور دوباره مدارس را بازگشایی و ۱۰ درصد دیگر را جبران کنیم.

یعنی می شود این طور گفت که امتحانات نوبت دوم تا جایی طرح سوال شود که تدریس شده (همان 85% ) و به سه/چهار هفته بعد از آن دنبال آن هم کنکور 99 برگزار شود (احتمالا سوالات هم تا همان مقدار 85%) طرح شود و بقیه مطالب به عنوان حذفیات کنکور 99 اعلام شود؛ همچنان که قانون این اختیار را برای سازمان سنجش قرار داده که بخشی از منابع کنکور را جزء حذفیات کنکور اعلام کند و هر سال هم اینکار را انجام می داده است.

شورای عالی انقلاب فرهنگی

♦️کنکور و امتحانات نهایی حضوری و با تاریخ منعطف برگزار می شود

?منصور کبگانیان (عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی): کنکور سراسری در سال جاری به صورت حضوری و با تاریخ منعطف بر اساس پروتکل‌های ستاد مقابله با کرونا برگزار خواهد شد

?برگزاری امتحانات نهایی دوره متوسطه به صورت حضوری با رعایت تمامی استانداردهای لازم و با تاریخ‌های منعطف در جلسه ستاد نقشه جامع علمی کشور خبر داد.

?بر اساس اعلام وزیر علوم بر اساس امکانات موجود و با همکاری دستگاه‌ها، امکان برگزاری آزمون سراسری در شرایط آرام و سالم منطبق بر پروتکل‌های ستاد مقابله با کرونا وجود دارد

?وزارت های آموزش‌وپرورش و علوم و سازمان سنجش آموزش کشور آمادگی خود به دلیل کافی بودن امکانات برای برگزاری آزمون‌های حضوری را اعلام کردند/ مهر

این طور نتیجه گیری کنیم:

امیدواریم از داوطلبان کوشای کنکور 99 باشید. در این صورت حتما توصیه می کنم خودتان را درگیر دنبال کردن اخبار و حواشی کنکور نکنید؛ چون قطعا به شما لطمه خواهد زد.

حتما طوری برنامه ریزی و تلاش داشته باشید که کنکور قرار است همان 13تیرماه 99 برگزار شود.

اگر جزء داوطلبان کنکور 99 هستید که می خواهید به هرحال اخبار زمان برگزاری کنکور ۹۹ را دنبال کنید؛ یا دیر برای کنکور شروع کردید می توانید این نوشته را بخوانید که جدیدترین اخبار و راهکارهای مناسب شما را برای استفاده از این ایام گفته ایم.

منبع :‌ انتشارات مشاوران آموزش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن