روش درس خواندن برای امتحان

اگر زمان کافی تا امتحان در اختیار دارید یا حتی شب امتحان است، روش درس خواندن شما برای امتحان در نمره شما بسیار مهم است. توصیه می کنم مطلب را با دقت بخوانید.

روش درس خواندن برای امتحان و کنکور

اگر دوازدهمی هستید و می خواهید بدانید با چه روشی می توانید هم برای کنکور علوم انسانی و دیگر رشته ها درس بخوانید و هم برای امتحانات، این مطلب را بخوانید: روش مطالعه برای کنکور در ایام امتحانات

روش درس خواندن برای امتحان

روش پیشنهادی ما برای درس خواندن امتحان در حالتی که تا برگزاری امتحان وقت کافی در اختیار دارید به این شکل است:

  • 1) نمونه سوال ببینید

دیدن نمونه سوال به شما شناخت کاملی از نحوه طرح سوال امتحان می دهد. این شناخت به شما کمک می کند روش درس خواندن برای امتحان را بهتر پیدا کنید. نمونه سوال می تواند همان امتحانات قبلی باشد که در طول نیمسال داشته اید یا کتاب های فاز امتحان که حاوی نمونه سوال امتحانی است.

نمونه سوالات امتحانی یازدهم

اشتباه نکنید

لازم نیست در این مرحله، سوالات را حل کنید. فقط به این موارد توجه کنید:
از کدام درس یا درس ها سوالات بیشتری طرح می شود؟
بیشترین بارم امتحان، برای کدام نوع سوالات است؟
روش پاسخگویی هر نوع سوال به چه صورت است؟

و هر نکته مهم و کلی که به نظرتان مهم برسد.

هدف این است که بدانید سر جلسه امتحان، با چه نوع سوالاتی روبرو خواهید شد و شما برای نمره کامل گرفتن، نیاز به نوشتن چه مقدار مطلب در پاسخ سوالات دارید.

  • 2) بارم بندی امتحان

هر امتحانی دارای بارم بندی است. یعنی مشخص است از هر درس یا موضوع، چند نمره در امتحان طرح می شود.

با دانستن بارم بندی، موضوعات مهم و نمره‌خیز کتاب برایتان معلوم می شود و سرمایه گذاری منطقی تری می توانید داشته باشید.

  • 3) اولویت بندی

با توجه به اطلاعاتی که در مرحله اول و دوم بدست آوردید، با اولویت گذاشتن روی درس های مهم شروع به مطالعه کنید . نه اینکه فقط این درس ها را بخوانید. بلکه این درس ها را بیشتر و جدی تر بخوانید.

نمونه سوالات امتحانی دهم

چگونه بخوانید؟

روش مطالعه امتحان برای هر درس کاملا متوجه خواهید شد؛ اگر شناخت خوب و کاملی از نحوه طرح سوال داشته باشید. یعنی همه چیز بستگی به مرحله اول مطالعه دارد که چه مقدار برای آن زمان گذاشته باشید و چه اندازه جدی گرفته باشید. با تحلیل وبررسی نحوه طرح سوالات، به شناختی خواهید رسید که متناسب آن مطالعه داشته باشید.

  • 4) شبیه سازی

بعد از پایان مطالعه، حتما نیاز به شبیه سازی امتحان دارید. یعنی با استفاده از نمونه سوالات امتحانی که در اختیار دارید، با جزئیات و زمان بندی داده شده از خودتان امتحان بگیرید.

  • 5) رفع اشکال و نکته نویسی

بعد از آنکه از خودتان امتحان گرفتید، با دقت و وسواس دبیر و مطابق با آنچه در پاسخنامه تشریحی آمده، پاسخ های خود را صحیح کنید.

نکته های مهم هر سوال، اشکالات درسی و اشتباهات خودتان را یادداشت کنید.

نمونه سوالات امتحانی دوازدهم
مجموعه جزوه های نمونه سوال

ویژه پایه دوازدهم   

ویژه پایه یازدهم

ویژه پایه دهم

روش درس خواندن در شب امتحان

اگر به هر دلیلی تا امتحان نتوانستید خوب درس بخوانید، این کارها را انجام بدهید.

روش درس خواندن شب امتحان
  • 1) از الان تقلب کنید.

اگر فرصت برای درس خواندن ندارید، بهترین کار تقلب است. اما تقلبی که می گویم فرق دارد. در این روش درس خواندن برای امتحان، شما باید بیشترین وقت را برای خواندن و تحلیل نمونه سوال امتحانی بگذارید.
خوب می دانیم با زمان کمی که تا امتحان مانده، خواندن تمام کتاب درسی یا حتی نصف آن ممکن نیست. در واقع روش درست در این مدت زمان کم، براساس یادگیری با درسنامه نیست. بهترین کار که شما را به نتیجه بهتری برساند، خواندن نمونه سوالات مختلف است.

  • 2) با آرامش کارتان را پیش ببرید.

این که زمان کافی در اختیار ندارید، کاملا قابل درک است که نگران باشید. اما نباید اجازه بدهید نگرانی شما مانع درس خواندن شما بشود.

منبع :‌ انتشارات مشاوران آموزش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن