رفتار کنکوری دروس رتبه آور


رفتار کنکوری به مجموع عملکرد داوطلبان کنکور در سه مرحله می گویند: 1) هنگام برنامه ریزی و مطالعه برای کنکور. 2) در زمان پاسخ به سوالات کنکور. 3) مجموع نتیجه این دو رفتار در قالب کارنامه کنکور و میانگین کشوری دروس. رفتار کنکوری داوطلبان کنکور علوم انسانی در دروس رتبه آور غالبا نادرست است. همین امر باعث شده تا به نتیجه دلخواهشان نرسند.

 • تعریف دروس رتبه آور

دروس رتبه اور کنکور انسانی درس هایی هستند که دو ویژگی دارند. 1) به دلیل توجه ویژه اکثر داوطلبان کنکور، در بیشتر کنکورهای برگزارشده میانگین بالای کشوری دارد. یعنی هم میزان مطالعه بالایی دارند و هم درصد نتیجه گرفتن در آن ها بالاست. 2) شاید میانگین بالای کشوری نسبت به سایر درس ها نداشته باشند اما میزان توجه و سرمایه گذاری کنکوری آن ها بالاست. مثل فلسفه و منطق و ادبیات فارسی عمومی.

شاید بتوان گفت در تمام داوطلبان حداقل یکی از این اشتباهات در زمینه رفتار کنکوری آن ها وجود دارد:
1) حذف کامل تاریخ یا جغرافیا از برنامه مطالعاتی.
2) مطالعه بسیار پایین در زبان انگلیسی.
3) به طور کامل ریاضی را کنار می گذارند یا تنها بخش های آمار را مطالعه می کنند.
4) اوایل مطالعه دروس رتبه آور، از نتیجه نگرفتن در دروس رتبه آور خسته و ناامید می شوند.

 • دروس رتبه آور کنکور انسانی
  دلیل این اشتباهات

اینکه چرا داوطلبان کنکور، چرا این اشتباهات را در رفتار کنکوری خود مرتکب می شوند، می تواند به چند دلیل باشد. از جمله اینکه:
1) از دوستان و اطرفیان خود که تجربه و شناخت دقیقی از کنکور انسانی ندارند، شنیده اند که می توانند این درس را حذف کنند و مشکلی ندارد.
2) به دلیل ضعف پایه و نیاز به تلاش بیشتر در دروس رتبه آور (به ویژه ریاضی و آمار و زبان انگلیسی) داوطلبان به صورت خودجوش آن ها را حذف می کنند.

 • رفتار کنکوری درست در دروس رتبه اور

برای دروس رتبه آور لازم است یک استراتژی درست تنظیم کنید. استراتژی بعنی داشتن یک سیاست گذاری درست در برنامه ریزی.
اگر بدانید برای هر درس از دروس رتبه آور نیاز به حداقل یا حداکثر چه درصدهایی دارید، بهتر می توانید استراتژی و رفتار کنکوری درست را تشخیص بدهید و اجرایی کنید.

دقت کنید که این درصدها، به صورت حداقل است. یعنی نباید کمتر از این درصدها را بزنید.

 • درصدهای لازم برای عربی عمومی

در درس عربی عمومی که از دروس رتبه آور با تاثیر بالا در کنکور انسانی می باشد، برای رتبه 2 تا 3 هزار کمتر از 20% نزنید. در این درس برای رتبه زیر هزار به حداقل 40% نیاز دارید.

رفتار کنکوری این درس غالبا بر تمرکز بیشتر روی ترجمه و حذف قواعد آن است. حواستان باشد شما این اشتباه را مرتکب نشوید.

 • درصدهای لازم برای زبان انگلیسی

این درس برخلاف پیش فرض اکثر داوطلبان کنکور انسانی، نیاز به درصد بالا زدن ندارد. اما نباید درصد صفر یا سفید باشد. زبان انگلیسی که از دروس رتبه آور کنکور انسانی است با حداقل درصد 10 در رتبه های دو تا سه هزار و با درصدی بین 25 تا 60 می تواند رتبه 1تا هزار را در این درس کسب کنید.

رفتار کنکوری این درس غالبا حذف درس یا نهایتا مطالعه گرامر است.

 • درصدهای لازم برای ریاضی و آمار

در درس ریاضی و آمار که از دیگر دروس رتبه آور کنکور انسانی است، داستان کمی فرق می کند. درصد این درس باید کمی از زبان انگلیسی بیشتر باشد. حداقل درصد لازم برای رتبه 2000تا 3000 نیاز به درصد 15-20 درصد دارد. اما در رتبه های زیر هزار از 25 تا 40 درصد و نهایتا 50% نیاز است.

رفتار کنکوری این درس در بخش نتیجه و میانگین کشوری می تواند تحت تاثیر عملکرد داوطلبان تغییر رشته ای باشد.

بنابراین دلیل افزایش درصد در ریاضی و آمار را می توان این امر دانست: داوطلبانی که از رشته های دیگر تغییر رشته می دهند، تمرکز بیشتری بر این درس دارند.

 • درصدهای لازم برای عربی اختصاصی

در درس عربی اختصاصی کنکور انسانی نظام جدید به نوعی همان درصدهای عربی عمومی نیاز است. اما ویژگی بارز این درس در کنکور نظام جدید که منجر به حساس شدن و اهمیت بیشتر رفتار کنکوری در آن نیز می شود: اهمیت مضاعف کتاب عربی است.
یعنی دانش آموزان رشته انسانی در نظام جدید، همان کتاب هایی را برای عربی عمومی می خوانند که منیع طرح سوالات عربی اختصاصی هم هستند. بنابراین 3 کتاب عربی 10.11.12 منبع طرح 45 سوال کنکور هستند که بیشترین تعداد تست را به خود اختصاص می دهد.

با این ویژگی مهم (اهمیت مضاعف و منبع 45 سوال کنکور) لازم است داوطلبان کنکور در رفتار کنکوری خود کمترین اشتباه را نداشته باشند.

 • درصدهای رتبه 1 تا 3000 انسانی
  درصدهای لازم برای تاریخ و جغرافیا

شاید بزرگ ترین اشتباه در زمینه رفتار کنکوری در این دو درس اتفاق می افتد. جالب است که اغلب داوطلبان کنکور در ابتدای شروع مطالعه و برنامه ریزی خود توجه ویژه ای به این درس دارند اما وقتی کمی جلوتر بروند و حجم مطالب خوانده شده، تنوع کتاب ها و مطالب بیشتر می شود اولین درسی که به فکر حذف آن می افتند تاریخ و جغرافیاست.

باید بگویم در این درس نیاز نیست درصدی بیشتر از 50 یا 60 بزنید. مگر آن که بخواهید رتبه دو یا تک رقمی داشته باشید. که درصد لازم برای این رتبه ها هم چندان زیاد نخواهد بود.

دانلود جدول درصدهای لازم برای رتبه زیر هزار

منبع :‌ انتشارات مشاوران آموزش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن