کدام درس را برای کنکور انسانی میتوانیم حذف کنیم؟

کدام مباحث یا درس از کنکور انسانی را حذف کنیم؟ چه کتاب هایی را می توانیم از مجموعه منابع کنکور انسانی حذف کنیم؟ حذف کدام درس از کنکور انسانی 99 نظام جدید برای ما ضرر ندارد یا کمتر به ضررمان تمام می شود؟ مباحث قابل حذف کنکور انسانی نظام جدید کدام هستند؟ کدام مباحث کنکور انسانی را حذف کنیم؟

قاعده حذف و گزینش درس

تعداد کتاب های کنکور علوم انسانی به نوعی بیشتر از سایر رشته هاست. برای همین در شرایطی داوطلبان کنکور به سمت حذف درس یا کتاب می روند.

در زمانی که می خواهید برای کنکور انسانی به صورت گزینشی یا حذف کردن چند کتاب درس بخوانید، باید مقدار اهمیت هر درس را بدانید. مبادا درسی را حذف کنید که جزء دروس رتبه ساز کنکور انسانی است. یا درسی را در اولویت درصد 100 زدن قرار بدهید که نیاز به درصد بالا و عالی زدن ندارد. در نتیجه باید اهمیت هر درس و هر کتاب را بدانید.

در این باره باید توجه کنید به دروس رتبه ساز کنکور انسانی که در کنار آن دروس رتبه اور کنکور انسانی قرار دارند.

دروس رتبه ساز کنکور انسانی

این دروس همان درس هایی هستند که رفتار کنکوری داوطلبان کنکور نسبت به آن ها به دو شکل است:

  1. به طور ویژه روی آن سرمایه گذاری می کنند و به آن امیدوارند که درصدهای خوبی بزنند. مانند روانشناسی و جامعه و دینی و اقتصاد. میانگین کشور این دروس نسبتا بالاست.
  2. استراتژی کنکور انسانی توجه ویژه داوطلبان نسبت به این درس ها، مطالعه زیاد است اما بخاطر دشواری سوالات یا نوع رفتار کنکوری داوطلبان، میانگین پایین تری دارند. مانند ادبیات عمومی و فلسفه منطق.

نتیجه اینکه

حذف درس یا کتاب از مجموعه کتاب های رتبه ساز کنکور انسانی اصلا توصیه نمی شود.

پک کامل دروس رتبه ساز کنکور انسانی

دروس رتبه اور کنکور انسانی

این درس ها را این طور نگوییم که در کنکور انسانی کم اهمیت یا بی اهمیت هستند. بلکه برداشت درست این است: دروس رتبه ساز، مهم تر هستند و دروس رتبه آور هم مهم هستند. نه اینکه بگوییم دروس رتبه آور در موفقیت ما بی اهمیت هستند.

رفتار کنکوری نسبت به دروس رتبه آور این طور باشد که به درصدهای خاص و لازم خودشان نیاز دارند. اما در درروس رتبه ساز باید برای درصد 100 بخوانید، تلاش کنید و برای همین درصد هم سر جلسه کنکور بروید. حتی اگر در درسی مثل فلسفه و منطق رسیدن به درصد عالی به دلایلی بسیار دشوار است.

درصدهای مورد نیاز برای دروس رتبه آور را می توانید در این مطلب بخوانید:

کدام مباحث کنکور را حذف کنید

لطفا اگر مستقیما به این بخش از مطلب آمده اید، برگردید و متن را از ابتدا بخوانید. چون نمی خواهیم مبادا از کتاب های مهم کنکور انسانی در فهرست درس های حذفی خودتان قرار بدهید. از طرفی دیگر حذف درس از کنکور بسیار موضوع جدی است.

با توجه به آنچه که گفته شد می توانیم بگوییم تا زمانی که درصدهای دروس رتبه ساز به حد عالی می رسانید، در دروس رتبه آور این کتاب ها را در برنامه خود نداشته باشید: زبان انگلیسی پایه، ریاضی دهم، ریاضی یازدهم.

همچنین تا آن زمان، از بین 6 کتاب تاریخ و جغرافیا (3 تاریخ + 3 جغرافیا) توصیه می کنم تاریخ و جغرافی پایه دوازدهم را حذف نکنید.

اما قطعا حذف کتاب ریاضی 12 از فهرست منابع کنکور توصیه نمی شود. سهم این کتاب 8سوال در کنکور انسانی است که می تواند شما را به رتبه زیر 1000در درس ریاضی برساند.

مباحثی که در این 8 سوال طرح می شود بسیار ساده و اکثرا بدون پیش نیاز از دهم و یازدهم است.

فهرست این مباحث و نمونه سوالاتی که از آنها در کنکور 98 طرح شده بود را در این نوشته بخوانید: مباحث پرتکرار ریاضی کنکور انسانی 

قبل از حذف درس دقت کنید

پیشنهاد می کنم مطلب سوالات پرتکرار کنکور انسانی را بخوانید تا سهم هر کتاب از سوالات کنکور را دقیق تر دستتان بیاید.

حذف درس از کنکور انسانی
هشدار جدی!

این مطلب برای کسانی است که از نیمسال دوم شروع به درس خواندن کرده اند!

یعنی کسانی که از ابتدای مهرماه یا تابستان شروع به مطالعه کرده اند، حذف درس از کتاب های منبع را هرگز به آن ها پیشنهاد نمی کنم. یا کسانی از شما که علاقه مند به قبول شدن در دانشگاه فرهنگیان هستید، باید با احتیاط و تفکر بیشتری پیش بروید.

حذفیات کنکور انسانی

هر سال سازمان سنجش آموزش طبق آنچه در کتاب درسی اعلام شده است، فهرست حذفیات برای تمام درس ها و کتاب ها را اعلام می کند. در کنکور 98 حذفیات کتاب ها به شکل زیر بودند: (جهت ذخیره و دانلود، روی تصویر ضربه بزنید)

حذفیات کنکور 99 را اینجا دانلود کنید: حذفیات کنکور 99 انسانی

حذف درس از کنکور انسانی
حذف درس از کنکور انسانی
مطلب پیشنهادی:

 کارنامه قبولی های کنکور انسانی 98 

 

موفق باشید و بمانید
منبع : انتشارات مشاوران آموزش

سوالات رایج انسانیها درباره حذف درس از کنکور انسانی

1. من دیر شروع کردم برای کنکور بخونم؛ کدوم کتاب را میشه حذف کرد؟
در این نوشته،کتاب‌ها به ترتیب اولویت برای مطالعه یا حذف با پیشنهاد مشاور ارائه شدند

2. من میخوام ریاضی نخونم. عوضش اقتصاد و روان میتونم 100 بزنم.
8سوال ریاضی از ساده ترین مباجث و بدون پیش‌نیاز که شما را به رتبه زیر 1000درس ریاضی می رساند….

3. اصلا نمیتونم تاریخ جغرافی بخونم. 6کتاب پُر از اسم و جزییاتی که زود فراموش میشه.
از 6 کتاب تاریخ جغرافی براساس سوالات پرتکرار کنکور انسانی به بهترین تصمیم خواهید رسید….

4. امسال تغییر رشته دادم از تجربی به انسانی. کتاب های رشته انسانی خیلی زیاده.کدومش را میشه نخونم؟
درس هایی هستند که حذف کردنشان جبران ناپذیر است: کتاب های دروس رتبه ساز انسانی….

1 دیدگاه دربارهٔ «کدام درس را برای کنکور انسانی میتوانیم حذف کنیم؟»

  1. سلام خسته نباشید من پایه یازدهم هستم ولی تاحد زیادی از سال اول و دوم ناامید شدم و عقب افتادم حالا اگه بتونم دروس دوازدهم رو درصدهای عالی بزنم بنظرتون نتیجه چی میشه؟ لطفا یه کتاب خوب هم برای ادبیات بهم معرفی کنید ممنون میشم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن