استراتژی کنکور انسانی

ساده ترین تعریف از واژه (استراتژی) یا (راهبرد) این است: نظم و هماهنگی به کارها برای رسیدن به هدف.
مترادف آن را می توانم کلماتی مثل (پولتیک) یا همان (سیاست) بگویم. اما استراتژی کنکور انسانی دقیقا به چه معناست؟ و چگونه است؟

  • تعریف استراتژی

مفهوم استراتژی کنکور این است که باید قبل از روبرو شدن با کنکور به فکر نحوه روبرو شدن با کنکور باشیم. مانند یک نبرد واقعی که تمام جوانب لازم برای شکست دشمن سنجیده می شود، سپس حمله صورت می گیرد. در آزمون سراسری نیز همین طور است؛ باید ابتدا استراتژی داوطلب مشخص و معلوم باشد سپس مطالعه و برنامه ریزی انجام شود. چون بعد از شروع روند مطالعه کنکور، داوطلبان نیاز به «تاکتیک: روش اجرا» دارند نه راهکار و پولتیک.

بنابراین استراتژی کنکور به رفتارهای کنکوری در مرحله اول یا همان زمان مطالعه و برنامه ریزی برای کنکور مربوط است.

  • اهمیت استراتژی

کنکور علوم انسانی مانند هر رشته دیگری ویژگی های خاص خود را دارد که تشکیل دهنده رفتار کنکوری این رشته است. مهم است که یک مشاور خوب کنکور انسانی و داوطلب جدی آزمون سراسری، بتوانند متناسب با ویژگی ها و رفتار کنکوری این رشته، به تنظیم استراتژی کنکور انسانی بپردازد.

اگر استراتژی کنکور درست شناخته شود و برای اجرا در اختیار قرار بگیرد، قطعا رفتار کنکوری داوطلب نیز نتیجه بخش خواهد بود.

  • استراتژی کنکور انسانی
    چند مثال

به این چند نمونه دقت کنید:

  1. طبق آنچه از تحلیل رفتار کنکوری داوطلبان علوم انسانی می دانیم، برای رتبه شدن در کنکور انسانی، نیازی به درصد 100 زدن در ریاضی نیست. بلکه اقتصاد و جامعه شناسی و روانشناسی در اولویت رسیدن به این درصد عالی هستند.
  2. یا اینکه اکثر داوطلبان در ابتدای مطالعه کنکوری خود، بنا به دلایلی حتما تاریخ یا جغرافیا را در برنامه اولویت های خود قرار می دهند. اگر اهمیت درست و دقیق این درس را بدانیم، بهتر می توانیم رفتار کنکوری متناسب با آن را تنظیم و اجرا کرد. طوری که نه تاریخ و جغرافیا را به طور کلی حذف کنیم و نه بیش از حد روی آن سرمایه گذاری و تمرکز کرد.

این ها معنای سیاست گذاری درست یا همان استراتژی درست برای کنکور انسانی هستند

  • کاربرد استراتژی در کنکور

حتما از مثال هایی که گفتم، پی برده اید که اگر شناخت درستی از کنکور نداشته باشیم نمی توانیم سیاست گذاری درستی را پیش ببریم. اما باید بگویم که پیش شرط لازم برای تشخیص دقیق استراتژیهای کنکور انسانی، شناخت آن است: کنکور شناسی رشته انسانی.

 یعنی اگر در روند مشاوره خوب کنکور انسانی یا مطالعه کنکوری داوطلبان جدی این دانش ها نباشد، رسیدن به نتیجه یا سخت تر خواهد شد یا دیرتر یا …

سعی کردم در سایت انسانی بوک، تمام آنچه که از کنکور انسانی مهم است را بگویم. امیدوارم برایتان مفید و ثمربخش باشد.

منبع :‌ انتشارات مشاوران آموزش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن